Джеймс Алі Башир: Брати Клички – це подих свіжого вітру в боксі

Джеймс Алі Башир – дуже відома особистість у світі боксу. Його дуже поважають боксери та колеги-тренери. Він може похвалитись  особистими успіхами на тренерському поприщі, як от недавня перемога його підопічного Монті Барретта над Девідом Туа. Але Джеймс не відноситься до тих людей, які завжди мріють потрапити в об’єктиви телекамер чи на обкладинку журналу – саме тому він часто залишається непоміченим в команді українських чемпіонів, братів Кличків. А працює з Кличками Башир вже давно – в команду Володимира він прийшов разом з Емануелем Стюардом, на початку 2004 року, а з Віталієм почав працювати після його повернення на ринг в 2008-му.

Інтерв’ю, яке ми публікуємо, Джеймс Алі Башир дав сайту Fighthype.com ще наприкінці серпня, однак воно не має часової цінності, оскільки більша його частина присвячена принципам роботи братів Кличків та секрету успіху українських чемпіонів. До речі, оскільки інтерв’ю відбувалося напередодні поєдинку між Віталієм Кличком та Томашем Адамеком, Башир дав свій прогноз на цей бій, який виявився навдивовижу точним. “Як тільки Адамек трохи сповільниться, Віталій почне влучати своєю правою, – сказав Джеймс, – Віталій нокаутує його в дев’ятому чи десятому раунді”. Що ж, як бачимо, його прогноз справдився. А найцікавішу частину інтерв’ю ми пропонуємо вашій увазі далі.

Джеймс, ти тренував ще в часи, коли Мухамед  Алі знаходився у розквіті своїх сил. В ті часи не тільки чемпіони, а й претенденти являли собою серйозну небезпечку для будь-кого. А зараз, як ти вважаєш, брати Клички на шляху до повного “вичищення” надважкої ваги?

Я бачу всю критику, що обрушується на братів. Коли я повертаюсь додому, багато моїх друзів, чи просто сторонніх фанів боксу кажуть: “Знаєш, цих хлопців можна перемогти”. Я завжди відповідаю їм: “Тоді знайдіть когось, хто б це зробив”. Кажуть, що Клички – нудні боксери. Так знайдіть когось, хто змусить їх виглядати видовищно!

Це ера братів Кличків, і вони повністю домінують в ній. Вони справжні трудоголіки, і боксер, який би міг їх перемогти, має бути справжньою машиною, тому що ці хлопці працюють надзвичайно важко. Вони працюють, як добре налагоджений механізм, як биття серця. В них все завжди йде за планом. Якщо вони скажуть о 8-й ранку, значить дійсно о 8-й ранку, якщо о 5-й по обіді, то о 5-й по обіді. Якщо вони скажуть, що збираються пройти 12 раундів, то зроблять це, якщо скажуть, що 5, то пройдуть 5. Брати Клички – довершені професіонали. Вони не граються в іграшки, і хлопцям, що планують їх перемогти знадобиться більше, ніж просто майстерність, їм знадобиться неймовірно сильна психологія. Їм доведеться зіштовхнутись з надзвичайної сили духом, а не лише з незручним стилем братів. Бути в відмінній фізичній формі – замало проти Кличків. Брати – доктори наук, вони чудово знають, як тримати себе в формі, як скидати вагу, як вимірювати відсоток жиру, вони знають все про підготовку. Хто б міг подумати, що ми матимемо двох докторів наук в боксі?

Це неймовірно, чи не так?

Так, це дійсно неймовірно (сміється). І головне, що вони точно знають, коли і як застосовувати всі свої знання – коли скидати вагу, коли набирати, яке харчування їм потрібне. Ці хлопці є справжніми професіоналами.

І жоден з них не є юнаком. Впевнений, що їх освіта допомогла їм так довго знаходитись на вершині.

Це дійсно так. Взяти того ж Бернарда Хопкінса – він так довго тримається на вершині завдяки своїм знанням і дисципліні. Молодим хлопцям не вистачає дисципліни, ось чому вони не можуть перемогти ветеранів.

Як тренеру, який працював в золоту еру Мухамеда Алі, тобі складно дивитись на те, що молоді бійці не розуміють, наскільки важливими складовими успіху є дисципліна та важка робота?

Знаєш, я виховував одного молодого хлопця з 13-річного віку, і я повністю “наївся” його відношенням до тренувань. Його ім’я Моріс Харріс. Він надзвичайно обдарований атлет, але він не любить працювати, тому я припинив роботу з ним. В цього хлопця було все – відмінне бачення бою, рефлекси, швидкість, він вмів все на рингу. Єдине, чого йому бракувало – це віддача на тренуваннях. Ще одним бійцем, який нагадує мені Харріса, є Вернон Паріс. В нього фантастичні дані, але він їх зовсім не використовує.

А час для досягнень у боксі обмежений, тож треба кувати залізо, поки воно гаряче…

А вони просто не розуміють цього. Як сказали б раніше: “Якщо твоїм суперником не є Мухамед Алі чи Рей Робінсон, то воля до перемоги завжди переможе майстерність”.  Але в деяких випадках навіть Алі та Робінсом поступались хлопцям, які мали більше бажання на момент їх бою. Взяти того ж Джо Фрезера – він побив багатьох хлопців, які були набагато більш обдарованими за нього. В багатьох випадках людина з колосальною волею до перемоги може здолати більш талановитого суперника. Але у випадку з Кличками, їх опонентам доводиться зіштовхнутися одразу з двома цими складовими. І хай брати сповідують європейський стиль боксу – цей стиль приносить їм успіх, і цього ніхто не може заперечити.

Так, тому що врешті-решт, головним в боксі є використовування своїх сильних сторін на противагу слабким сторонам опонента.

Вірно, і брати чудово вміють це робити. Вони дуже сфокусовані на своїй роботі під час тренувального табору, і без відповідної ментальності нікому не вдасться їх перемогти. Вони знаходяться на вершині вже дуже давно. Хто б міг подумати, що два брата будуть повністю контролювати надважку вагу? І не просто на якийсь короткий проміжок часу, а протягом багатьох років. Яка вірогідність цього? Того, що два брата сидітимуть на троні роками, і того, що вони обидва є докторами наук? І того, що вони обидва з Європи? Чи можна було коли-небудь навіть мріяти, щоб щось подібне трапилось?

Звучить як готовий сюжет для книги та фільму.

Так. І я дуже вдячний, що зможу колись сказати своїм праправнукам, що я теж став частиною історії. Ти просто насолоджуєшся роботою з цими хлопцями.  Вони дуже приємні люди, і відносяться до всіх з великою повагою. Багато разів Емануель Стюард був зайнятий – в нього багато боксерів і робота на телеканалі НВО. І в цей час я виконував його обов’язки в роботі з Володимиром. Емануель від’їжджав, а робота продовжувалась точно так само, як і коли він був у залі – тому що все, що б я не казав робити Володимиру, він виконував. Він ніколи не виявляв неповаги до мене, ніколи не скаржився на те, що я змушую його робити занадто багато. Жодного разу за всі сім років, які я працюю з Володимиром, він не сказав мені жодного зневажливого слова. Він ніколи не відмовлявся робити те, що я йому казав. Просто чудово працювати з такою людиною. Брати Клички могли б багатьох навчити смиренності та дисципліні. Тому я з гордістю зможу сказати своїм онукам через багато років, що працював з братами Кличками, які були  подихом свіжого вітру в боксі.

Оцените статью
BoxingNews Украина
Залишити відповідь

Нажимая на кнопку "Отправить комментарий", я даю согласие на обработку персональных данных и принимаю политику конфиденциальности.